Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Vindkraft vs vannkraft: dette er de største norske kraftverkene

Se topp 100-listen over Norges største vannkraftverk og vindkraftparker.

Publisert Sist oppdatert

Norge er i en unik posisjon med en strømproduksjon som består av tilnærmet 100 prosent fornybar energi. Brorparten av den norske strømproduksjonen kommer fra vannkraft, men det bygges ut mye vindkraft som tar en stadig større andel.

NVE har diverse oversikter over både vannkraftverkene og vindkraftparkene, men det er ingen oversikt som viser de opp mot hverandre. I deres databaser er det registrert totalt 1680 vannkraftverk og 42 vindkraftparker.

De 1680 vannkraftverkene har en total installert effekt på 32.671 MW (32,7 GW), og middelproduksjonen er beregnet å utgjøre 135,6TWh hvert år. Av det står små kraftverk for 11,1 TWh. Tilsammen utgjør de omlag 93 prosent av norsk kraftproduksjon.

Til sammenligning står 42 ferdigstilte vindkraftverk for en samlet installert effekt på 2.444 MW (2,4GW) og en beregnet middelproduksjon på 7,7 TWh fra totalt 800 vindturbiner.

Som nevnt er et stor forskjell på hvor mye strøm som produseres fra vannkraft og vindkraft. Det er også et stort spenn i hvor store de forskjellige kraftverkene er. Det kan imidlertid være interessant å se de forskjellige kraftverkene opp mot hverandre, og enerWE har derfor satt opp en samlet liste over de 100 største norske kraftverkene.

Der ser vi at det ikke bare er på antallet og samlet produksjon at vannkraften dominerer den norske strømproduksjonen. Rangert etter installert effekt kommer den største norske vindkraftparken, Storheia i Trøndelag med sine 288 MW fordelt på 80 vindturbiner, inn først på en 21. plass.

Forskjellen er såpass markant at det bare er 9 av 42 vindkraftverk som kommer inn på topp 100-listen over Norges største kraftverk.

Ettersom det er mye diskusjon om havvind, er det også verdt å merke seg at Hywind Tampen, med sine planlagte 88 MW fordelt på 11 vindturbiner, ikke ville kommet inn på topp 100-listen. Den flytende havvindparken ville endt opp på en 107. plass.

Merk også at det ville gitt stort utslag hvis vi sorterte listen på middelproduksjon istedenfor installert effekt. Da måtte Storheia ha nøyd seg med en 29. plass. Det er fordi vindkraften kun produserer mens det blåser.

Se tabellen nedenfor for en oversikt over de 100 største norske kraftverkene.

Norges 100 største kraftverk

# Type Kraftverknavn Fylke Kommune Effekt (MW) Middelproduksjon (GWh) Elspotområde
1VannkraftKvilldalRogalandSuldal12403 6112
2VannkraftTonstadAgderSirdal9604 3572
3VannkraftAurland IVestlandAurland8402 5085
4VannkraftSaurdalRogalandSuldal6401 3352
5VannkraftSy-SimaVestlandEidfjord6202 1585
6VannkraftSvartisenNordlandMeløy6002 4664
7VannkraftLang-SimaVestlandEidfjord5001 3665
8VannkraftRanaNordlandRana5002 1844
9VannkraftTokkeVestfold og TelemarkTokke4302 3282
10VannkraftTyinVestlandÅrdal3741 4505
11VannkraftLysebotn 2RogalandSandnes3701 5002
12VannkraftNedre RøssågaNordlandHemnes3502 0014
13VannkraftVammaVikenIndre ÿstfold3441 5071
14VannkraftBrokkeAgderValle3301 5562
15VannkraftEvangerVestlandVoss3301 3515
16VannkraftNedre VinstraInnlandetNord-Fron3081 2641
17VannkraftKobbelvNordlandSørfold3007504
18VannkraftSkjomenNordlandNarvik3001 1914
19VannkraftVinjeVestfold og TelemarkVinje3001 0512
20VannkraftAuraMøre og RomsdalSunndal2901 8523
21VindkraftStorheiaTrøndelagÅfjord2889733
22VannkraftJostedalVestlandLuster2881 0065
23VannkraftAurland IIIVestlandAurland2701705
24VannkraftSkagenVestlandLuster2701 4075
25VindkraftRoanTrøndelagÅfjord255,69003
26VannkraftMaurangerVestlandKvinnherad2501 1465
27VannkraftNesVikenNesbyen2501 4935
28VannkraftBlåfalli VikVestlandKvinnherad2307122
29VannkraftFellesanlegget Kykkelsrud-FossumfossVikenIndre ÿstfold2301 2411
30VannkraftHolen I-IIAgderBykle2305852
31VannkraftTysso IIVestlandUllensvang2241 0692
32VannkraftSønnå HRogalandSauda212,41 0302
33VannkraftBorgundVestlandLærdal2121 0845
34VannkraftSolbergfossVikenIndre Østfold2089461
35VannkraftSkjerkaAgderÅseral206,67292
36VannkraftNore IVikenNore og Uvdal2067595
37VannkraftOkslaVestlandUllensvang2069732
38VannkraftVemorkVestfold og TelemarkTinn2049532
39VannkraftDugeRogalandSandnes2003032
40VannkraftSolhomAgderKvinesdal2008102
41VannkraftSåheimVestfold og TelemarkTinn1898822
42VannkraftUstaVikenÅl1848905
43VannkraftMatre HVestlandMasfjorden1806805
44VannkraftMÂrVestfold og TelemarkTinn1807372
45VannkraftSisoNordlandSørfold1809164
46VannkraftSuldal IRogalandSuldal1801 1052
47VannkraftTunnsjødalTrøndelagNamsskogan1768134
48VannkraftNeaTrøndelagTydal1756773
49VannkraftØvre RøssågaNordlandHemnes1759014
50VannkraftSteinslandVestlandModalen1707565
51VannkraftRøldalVestlandUllensvang1669042
52VindkraftTellenesRogalandSokndal1605502
53VannkraftHolen IIIAgderBykle1602472
54VannkraftHylenRogalandSuldal1609472
55VindkraftSmølaMøre og RomsdalSmøla150,43563
56VannkraftAltaTroms og FinnmarkAlta1507624
57VannkraftDale IIVestlandVaksdal1506645
58VannkraftMatre MVestlandMasfjorden1508185
59VannkraftSuldal IIRogalandSuldal1507722
60VannkraftTorpaInnlandetNordre Land1503381
61VannkraftÅna-SiraAgderFlekkefjord1506672
62VindkraftMidtfjelletVestlandFitjar149,64342
63VannkraftGryttenMøre og RomsdalRauma143,56813
64VannkraftDrivaMøre og RomsdalSunndal1406023
65Vannkraftÿvre VinstraInnlandetNord-Fron1406301
66VannkraftStraumsmoTroms og FinnmarkBardu1307044
67VannkraftRÂnÂsfossVikenNes128,45831
68VannkraftKolsvikNordlandBindal1285494
69VannkraftTrollheimMøre og RomsdalSurnadal126,68933
70VannkraftLeirdølaVestlandLuster1254515
71VannkraftBratsbergTrøndelagTrondheim1246213
72VannkraftHjartdølaVestfold og TelemarkHjartdal1204252
73VannkraftSongaVestfold og TelemarkVinje1205892
74VannkraftTjørhomAgderSirdal1205832
75VannkraftLomiNordlandFauske %u2013 Fuossko1183634
76VannkraftHol I (Votna)VikenHol1143805
77VindkraftEgersundRogalandEigersund112,23702
78VannkraftHunderfossenInnlandetLillehammer1126081
79VannkraftNaddvikVestlandÅrdal1125295
80VindkraftRaskiftetInnlandetÅmot111,63691
81VannkraftSundsbarmVestfold og TelemarkSeljord1114782
82VannkraftSteinsfossAgderVennesla1105422
83VannkraftTafjord 4Møre og RomsdalFjord1105193
84VannkraftTjodanRogalandSandnes1103472
85VindkraftKvitfjellTroms og FinnmarkTromsø109,22994
86VannkraftFinndølaVestfold og TelemarkFyresdal1082662
87VannkraftHarpefossenInnlandetSør-Fron1084491
88VannkraftMysterVestlandVaksdal1073675
89VannkraftHol I (Urunda)VikenHol1063725
90VannkraftRendalenInnlandetRendalen100,57711
91VannkraftBlÂfalli III HVestlandKvinnherad1004162
92VannkraftÿybergetInnlandetSkjåk99,53773
93VannkraftBj¯lvoVestlandKvam99,24285
94VannkraftHemsil IIVikenGol985235
95VannkraftSkollenborgVikenKongsberg973931
96VannkraftSundsfjordNordlandGildeskål965624
97VannkraftÅbjøraInnlandetNord-Aurdal954741
98VindkraftHitra 2TrøndelagHitra93,62903
99VannkraftHøyanger K5AVestlandHøyanger936363
100VannkraftSvelgfossVestfold og TelemarkNotodden924242