Sylvi Listhaug ble utnevnt som ny olje- og energiminister 18. desember 2019. I dag, 20. januar 2020, går Fremskrittspartiet ut av regjeringen.
Sylvi Listhaug ble utnevnt som ny olje- og energiminister 18. desember 2019. I dag, 20. januar 2020, går Fremskrittspartiet ut av regjeringen.

Sylvi Listhaug fikk bare 33 dager som olje- og energiminister

Fremskrittspartiet har hatt fire olje- og energiministere.

Publisert Sist oppdatert

I dag ble det kjent at Fremskrittspartiet går ut av regjeringen. Det får naturlig nok konsekvenser i politikken generelt sett, og det betyr samtidig at det blir endringer i departementet som har ansvaret for det som skjer i energibransjen.

Olje- og energidepartementet er regjeringens departement for alt som har med olje, gass, vannkraft, vindkraft, solenergi å gjøre.

Frp's nestleder Sylvi Listhaug ble utnevnt til ny olje- og energiminister 18. desember i fjor. Det betyr at hun bare fikk dager som øverste sjef for olje- og energidepartementet.

I løpet av disse dagene fikk Listhaug delt ut 69 nye letelisenser i TFO-runden, men hun rakk ikke å sette preg på energipolitikken.

Tidligere har Listhaug også vært:

  • Landbruks- og matminister: 2013-2015
  • Innvandrings- og integreringsminister: 2015-2018
  • Justis, beredskaps- og innvandringsminister:
  • Eldre- og folkehelseminister

Listhaug var den fjerde olje- og energiministeren fra Fremskrittspartiet. Hun etterfulgte partikollega Kjell-Børge Freiberg.

Dette var Fremskrittspartiets olje- og energiministere:

  • Tord Lien: 16/10-2013 til 20/12-2016
  • Terje Søviknes: 20/12-2016 til 31/8-2018
  • Kjell-Børge Freiberg: 31/8-2018 til 18/12-2019
  • Sylvi Listhaug: 18/12-2019 til 20/1-2020

På pressekonferansen sa partileder og finansminister Siv Jensen at Fremskrittspartiet skal gå av på en ryddig måte. I skrivende stund er det derfor usikkert nøyaktig når regjeringen bytter statsråder.

Siden 1996 har Norge hatt 25 olje- og energiministere, og de har kommet fra Arbeiderpartiet, Senterpartiet, KrF og Høyre.

I en kort periode fra 1993 til 1996 var oljen tatt ut av navnet på departementet. Da het det nærings- og energidepartementet. Da kom alle tre nærings- og energiministre fra Arbeiderpartiet, og en av de var Jens Stoltenberg.

En kjapp opptelling viser at disse partiene har hatt flest olje- og energimininistre:

  • Arbeiderpartiet: 10 olje- og energiministre
  • Senterpartiet: 7 olje- og energiministre
  • Fremskrittspartiet: 4 olje- og energiministre
  • Høyre: 2 olje- og energiministre
  • KrF: 2 olje- og energiministre