Foto: Anders Lie Brenna, enerWE
Foto: Anders Lie Brenna, enerWE

Otovo: Dette er de beste strømavtalene for kunder med egne solpanel

— Det er artig at strømselskapene blir mer moderne og skaper konkurranse om kundene.

Publisert   Sist oppdatert

Solenergiselskapet Otovo har tatt en gjennomgang av de 25 største strømselskapene som har tilbudt plusskundeavtaler, og kåret det de mener er de beste strømselskapene for kunder som har solpanel på taket.

Disse strømkundene blir det stadig flere av, men de er litt spesielle ettersom de ikke bare er interessert i lavest mulig pris på strømmen de kjøper. Vel så viktig for totalsummen på deres strømregning er hvor mye de kan få betalt for å selge overskuddsstrømmen fra egne solpanel tilbake til strømselskapene.

De beste strømselskapene for snittkunden (18.000kWh), ifølge Otovo

Strømselskap kr/år kr/år kr/år
Tibber669410005694
Eidsiva Energi670710005707
LOS64817135768
Rakkestad Energi61974255772
FosenKraft Energi64356385798
Luster Energi62244255799
Glitre Energi67138505863
NorgesEnergi63034255878
Smart Energi696010005960
Midt Energi709811005998

I sin kåring har Otovo sett på hvordan de forskjellige strømselskapene kommer ut for henholdsvis normale, små og store husholdninger.

Valg av strømselskap kan gi store utslag. Ifølge Otovo kan en gjennomsnittshusholdning spare hele 7.000 kroner i året. For småforbrukerne ligger innsparingspotensialet på 4.000 kroner i året mens det for storforbrukerne kan være snakk om hele 10.000-11.000 kroner i året.

Tibber kommer best ut

På topp i kåringen kommer Tibber. De leverer spotpris med et påslag på 5,39 øre for strømmen de selger, samtidig som de betaler 100 øre for strømmen de kjøper fra kundenes egen solproduksjon.

Det er artig at strømselskapene blir mer moderne og skaper konkurranse om kundene

Simen Jørgensen

Beste strømselskap for storforbrukere (36.000kWh)

Strømselskap kr/år kr/år kr/år
Glitre Energi13683187011813
Rakkestad Energi1357593512640
Smart Energi14846220012646
LOS14066122312843
NorgesEnergi1384593512910
Tibber14548151013038
Midt Energi15462242013042
Eidsiva Energi14577151013067
Luster Energi1407793513142
FosenKraft Energi14553140313151

— Det er artig at strømselskapene blir mer moderne og skaper konkurranse om kundene. Vi må gratulere Tibber med topplasseringen denne gangen. De utmerker seg som det strømselskapet som er først på ballen med smart lading, en god app og gode solcellevilkår, sier Simen F. Jørgensen, produktdirektør i solcelleselskapet Otovo.

Han er forøvrig en av gründerne av selskapet.

Etter Tibber kommer også Eidisva og LOS godt ut på kåringen. LOS er faktisk billigere på selve strømkjøpet, men de har en lavere maksgrense for hvor mye strøm de kjøper av sine kunder.

— Vi merker at folk tenker gjennom hvilken strømavtale som passer best for dem, omtrent som når man velger mobilabonnement. For de som har solceller er det åpenbart viktig å få godt betalt for strømmen man ikke bruker selv og selger til nettet, sier Jørgensen.

Glitre best for storforbrukerne, Fosenkraft best for de små

Beste strømselskap for småkunder (9.000kWh)

Strømselskap kr/år kr/år kr/år
FosenKraft Energi30695102559
Luster Energi29693402629
Tibber34378002637
Eidsiva Energi34438002643
LOS33366282708
Helgeland Kraft30693402729
Midt Energi36308802750
Ustekveikja Energi31283402788
Rakkestad Energi31373402797
NorgesEnergi31753402835

For storforbrukere er det Glitre Energi som har best vilkår. Med null i påslag på kjøpt strøm er Glitre best for de som kjøper mye strøm, og når de i tillegg gir to ganger spotprisen for strøm husholdningen selger, er dette et veldig godt tilbud for storhusholdninger eller gårdsbruk.

For småforbrukere er topplassene FosenKraft Energi, Luster Energi og Tibber. Her er det bare 500 kroner som skiller de elleve beste selskapene, så valg av leverandør har mindre å si.

Kjøper større solanlegg

Når enerWE spør Otovo-gründer Andreas Thorsheim hva slags størrelser som er mest vanlige når folk går til anskaffelse av solpanel, forteller han at anleggene blir større.

Gjennomsnittet er anlegg på 6,8kW. Det er har økt litt de siste årene

Andreas Thorsheim

- Gjennomsnittet er anlegg på 6,8kW. Det er har økt litt de siste årene, sier Thorsheim til enerWE.

Det er ikke noe tydelig mønster i hva slags kunder som kjøper hva, men det avhenger litt av hvor man bor i landet.

- Hordaland, Hedmark og Buskerud kjøper størst anlegg, mens Agder og Rogaland kjøper minst. Akershus og Oslo er på gjennomsnittet, sier Thorsheim.

Merk: Otovo er et kommersielt selskap som lever av å selge solcelleløsninger. De har ikke et eget strømselskap, men har et samarbeid med strømselskapene Tibber og LOS.