
Norwea-sjefen går av
Øyvind Isachsen gir seg som administrerende direktør i vindkraftforeningen Norwea etter 14 år.
Vindkraftorganisasjonen Norwea forteller i en pressemelding at administrerende direktør går av første januar 2021.
Etter 14 år som administrerende direktør i NORWEA går Øyvind Isachsen til First House, der skal han lede en nystartet fornybarsatsing i selskapet Sustainability AS.
- Vi er glade for at Øyvind fortsetter å jobbe for den enormt viktige omstillingen til en fornybar økonomi, selv om vi synes det er synd å se ham gå fra NORWEA sier Norweas styreformann Peter Simonsen.
I Norwea er de godt fornøyd med innsatsen til Isachsen.
- På vegne av hele NORWEA-styret ønsker jeg ham lykke til i jobben hos First House og Sustainability. Det er samtidig godt å vite at Øyvind ikke flytter langt bransjemessig, og at vi kommer til å nyte godt av det gode arbeidet og den innbitte overbevisningen som han kommer til å vise i First House, på samme måte som han har gjort det i Norwea i alle disse årene, sier Simonsen.
Isachsen selv trekker frem flere høydepunkter fra sin tid som NORWEA-sjef.
- Høydepunktet i disse 14 år i vinden er innføringen av sertifikatsystemet og avskrivningsreglene som førte til Fosen-utbyggingen, som ble starten på denne nye utviklingen av stedbundne naturresurser i Norge. Samt å være en del av Norwea-teamet som har jobbet med å få frem ny energiproduksjon i et land som man jo har inntrykk av bugner av naturresurser, sier Isachsen selv.
Han uttrykker tilfredshet med at vindkraften under hans ledelse har passert en årlig normalproduksjon på 15 terrawattimer.
- Nå som vi «bikker» 15 TWh vind kan jeg med god samvittighet overlate dette til det lojale og hardtarbeidende teamet som jeg har hatt gleden av å samarbeide med, sier Isachsen.
Norwea
-
- Vindkraften har vært viktig for strømprisen til både industrien og elektrifiseringen
-
- Norge har kraftunderskudd allerede i 2026-2027
-
- Håper vi kan få en lavmælt og god samtale om vindkraftens muligheter
-
Tidligere olje- og energiminister blir ny vindkraft-sjef
-
- Hvis ikke utviklingen av fornybar kraft går i takt, risikerer vi enten en ketchup-effekt eller tapte industriarbeidsplasser
-
27.000 artikler om vindkraft i 2020